— Historie —

Historie fotbalu ve Staňkově
PRAVĚK: 1927-1945
  • První fotbalový klub - SK Sparta - byl ve Staňkově založen roku 1927. I když toto datum je poněkud sporné, podle některých pramenů to bylo již o rok dříve. Ve stejné době byl německými dělníky ze sklárny založen klub ATUS Stankau a v červenci 1928 vznikl třetí klub, SK Staňkov. V roce 1930 se SK a Sparta sloučily a nový klub hrál pod názvem Sparta Staňkov. Škvárové hřiště, na němž se v zimě hraje dodnes, bylo slavnostně otevřeno 24. května 1931 utkáním Sparty Staňkov se Spartou Plzeň, remízu 1:1 vidělo 700 diváků. Mužstvo hrálo IV. třídu, šanci na postup mělo v roce 1936, ale v rozhodujícím duelu podlehlo doma 1:3 Slavii Černice. Je na místě připomenout si některá významná jména z dřevních dob staňkovského fotbalu: Sellnar, Liška, Šindelář, Hösl, Falout, bratři Kastlové, Schuh, Eger, Fišer, Kastner, Leitl, Sklenář a další.
  • V dalších letech fotbalová činnost ve Staňkově upadala a v roce 1938 se zdálo, že fotbal ve městě zanikne (takový osud ostatně potkal během hospodářské krize ATUS). Přišla však velká obnova, která se datuje k 11. květnu 1939, kdy 15 nadšenců dalo popud k založení nového klubu pod názvem SK Staňkov. Mužstvo začalo hrát IV. třídu a pod vedením B. Snopka dosahovalo velmi dobrých výsledků. Už v roce 1940 se probojovalo do III. třídy a rok nato do II. třídy. Kromě mistrovských zápasů se staňkovští fotbalisté střetávali i s ligovými celky jako SK Plzeň, Viktoria Plzeň, SK Židenice. Největší senzací pro staňkovskou veřejnost byl zápas s kompletní Viktorií Žižkov nebo s hokejisty LTC Praha - toto utkání sledovalo 2300 diváků. Připomeňme si některé hráče té doby: Pytlík, Slovák, Vogeltanz, Fořt, Fišer, Fichtl, Hůrka, Hanzlík, Pěchota, Benda a další.
POVÁLEČNÁ ÉRA: 1945-1960
Po válce došlo opět k mnoha změnám, řada hráčů a funkcionářů odešla na nová pracoviště a do pohraničí. Na atraktivní zápasy byl bohatý rok 1946, kdy ve Staňkově hostovaly celky Židenic, LTC Praha, Viktorie Žižkov, Dynama Praha, SK Plzeň nebo jedenáctky bývalých internacionálů. V roce 1948 se moci ve státě chopili komunisté, což se pochopitelně dotklo i sportu. Zavedli tzv. sjednocenou tělovýchovu a v dalších letech následovala řada nesmyslných reorganizací. Významným rokem v historii staňkovského fotbalu byl 1951, kdy se A mužstvo poprvé probojovalo do krajského přeboru (šlo tehdy o druhou nejvyšší soutěž v republice!). V roce 1952 v něm skončil čtvrtý, o rok později desátý. V důsledku reorganizace ale setoupil. V dalších letech se Staňkov střídavě pohyboval v I. B a I. A třídě Radost dělali příznivcům dorostenci (v roce 1949 bojovali o titul přeborníka kraje) a žáci, kteří se od roku 1955 několikrát stali vítězi okresního přeboru.
Z OKRESU DO DIVIZE: 1961-1980
Na začátku 60. let si Staňkov sáhl na dno, když sestoupil do okresního přeboru. Když se z něj ale vyhrabal, nastoupil cestu vzhůru, protože o slovo se hlásila nová generace hráčů, která o sobě dávala výrazně vědět už v dorostenecké kategorii. Velký úspěch, postup do krajského přeboru v sezoně 1968/69, zdaleka neměl zůstat posledním.
  • Sedmdesátá léta byla a jsou v historii našeho klubu jednoznačně nejúspěšnějším obdobím - vždyť v jejich průběhu staňkovské A mužstvo nepoznalo jinou soutěž než krajský přebor nebo divizi! Hned první sezonu po postupu z I. A třídy obsadil Staňkov 3. místo v kraji, rok nato byl pátý a pak již přišel památný ročník 1971/72. Naše mužstvo patřilo od začátku soutěže ke špičce přeboru a v jarní části forma týmu gradovala. Staňkov se vyhoupl na 1. místo a zůstal na něm i po posledním kole, v němž zdolal doma béčko Slavie Karlovy Vary 4:0. Úspěch - historický postup do divize - byl hned po zápase oslaven průvodem s hudbou do restaurace. V divizi byl Staňkov zejména v úvodních dvou sezonách štikou soutěže, ještě na začátku jara byl v tabulce první. Divizní tým ze sezony 1972/73 nakonec obsadil 4. příčku (což je dodnes největší úspěch fotbalu v rámci domažlického okresu). V následující sezoně 1973/74 byl Staňkov šestý. V dalším ročníku se již pohyboval ve spodní části divizní tabulky a na jaře 1976 se s divizí po čtyřech letech rozloučil. Připomeňme si nejslavnější období našeho fotbalu jmény některých hráčů, kteří tehdy Staňkov tak skvěle reprezentovali. Trenér Vladimír Sellnar měl k dispozici osobnosti jako Berka, Königsmark, Ledvina, Hříbal, Ircing, Josef a Jaroslav Volfové, Charvát, Bešta, Mlnařík, Brychcín, Franta, Řeháček, Vítek, Ladislav a Miroslav Doležalové, Sokol, Roučka, Mudrák, Hujsa, Hadrava, Nový, Kovář a další. Na domácí zápasy, které se hrávaly ještě výhradně na škváře, chodily několikasethlavé návštěvy. A když o pouti přijížděly týmy jako Dukla, Slavia, Sparta nebo Teplice (naši divizionáři je často zle potrápili), byl to svátek pro celý okres.
  • Po sestupu do krajského přeboru hrál Staňkov zpočátku opět na špici (tehdy bylo velice silné i B mužstvo, které v letech 1977-79 hrávalo dokonce I. A třídu), ale časem se projevilo, že hráči nejslavnější éry buď zestárli nebo odešli do jiných klubů a adekvátní náhrady se bohužel neobjevovaly. V roce 1980 tedy Staňkov po 21 letech sestoupil do I. A třídy.
Ještě předtím, v roce 1977, bylo otevřeno nové travnaté hřiště, čímž se vyplnil sen několika staňkovských fotbalových generací. PO TRÁPENÍ OPĚT VZESTUP
Osmdesátá léta byla pro fotbal ve Staňkově krizová. V roce 1983 se Staňkov na jednu sezonu do krajského přeboru opět podíval, ale jinak se pohyboval v I. A a po reorganizaci soutěží v I. a I. B třídě. V první polovině 80. let se dařilo alespoň dorostencům, kteří několikrát skončili v přeboru kraje na medailové příčce a v roce 1984 jim jen těsně unikla účast v kvalifikaci o II. ligu.
Obrat k lepšímu přišel v roce 1990. Naše A mužstvo začal trénovat bývalý úspěšný hráč Miroslav Charvát, pod jehož vedením Staňkov vyhrál v roce 1991 I. B třídu a o rok později i I. A třídu. Po osmi letech se tak vrátil do krajského (oblastního přeboru). O tento úspěch se zasloužili hráči, kteří donedávna dres našeho klubu oblékali: Čaba, Sellnar, L. Stauber, Tesař, Steinberger, Berka, Landštof, Výrut, Smazal, P. Stauber, P. Cenefels, Wendl, Jakl a další. Velkého úspěchu jsme se dočkali již v roce 1991, kdy Staňkov vyhrál Západočeský pohár a v 1. kole Poháru ČMFS podlehl těsně 0:1 Příbrami.
V následujícím období se Staňkov stal pravidelným účastníkem oblastního přeboru. V sestavě se prosazovali hráči mladší generace jako Vacík, H. Řeháček, D. Hujsa, Trhlík, Štverka, Plas, Dlouhý, Brož, H. Doležal a další. Třikrát za sebou Staňkov v soutěži obsadil 6. místo.Legendy fotbalu ve Staňkově
Hráči:
BOHUSLAV BERKA
Vynikající brankář, který na svém postu neměl léta konkurenci. Staňkovu ho záviděl celý Západočeský kraj.
MIROSLAV BEŠTA
Tvůrce hry týmu v první polovině 70. let, záložník s citem pro přesnou přihrávku.
VÁCLAV ROUČKA
Myslitel záložní řady, další z legend úspěšného týmu v 70. letech.
MILAN ŘEHÁČEK
Kanonýr, který dokázal zužitkovat práci celého týmu. Neomylný v koncovce, měl určitě na víc, než hrát divizi.
JOSEF VOLF
Střední obránce, hrával nejčastěji jako předstoper. Uměl zahrát stejně dobře pravou jako levou, vynikal poziční hrou a přehledem.
JOSEF SOKOL
Další opora našeho divizního mužstva, skvělý střelec a jeden z nejlepších hlavičkářů, kteří na našem hřišti běhali.
PETR STAUBER
Špílmachr týmu v 80. a 90. letech, jeden z těch, kteří se v sezóně 1991/92 zasloužili o návrat do oblastního přeboru.
KAREL TESAŘ
V 90. letech symbol staňkovského mužstva, vynikající stoper s fotbalovým myšlením jako málokdo.
ALOIS WENDL
Svého času výborný střelec, později velmi platný obránce. Fotbalový nezmar, za A mužstvo hrál oblastní přebor ještě ve svých 40 letech!
Trenér:
VLADIMÍR SELLNAR

Legendární kouč, který přivedl Staňkov do divize.